Od 1. května do 31. října probíhá světová výstava EXPO 2015 v Miláně, která nese podtitul Potraviny pro planetu, energie pro život. Více než 140 zemí prezentuje to nejlepší co umí s cílem podpořit ústřední myšlenku: jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pitné vody.

Výstava se má zaměřovat na klíčové otázky udržitelného rozvoje, samotná výstava je ale dlouhodobě neudržitelná a kontroverzní. I přesto je EXPO považováno za atraktivní událost, kterou za šest měsíců své činnosti má navštívit 20 milionů lidí.

Český pavilon lze jako jeden z mála recyklovat

Česká republika představuje ve vlastním pavilonu úspěchy ve vědě a technice, který italská média zařadila mezi pět nejlepších pavilonů letošní výstavy. Jedním z hlavních důvodů je recyklovatelnost budovy – pavilon tvoří jednoduchá bílá stavba sestavená z několika modulů, které budou po demontáži použity k výstavbě mateřské školky.

Co se týče financí, celkem by měla česká účast včetně pavilonu, jeho provozu a mezd stát zhruba 260 milionů korun. Ekonomická krize způsobila, že poprvé v historii českou účast nehradil plně stát, ale částečně i soukromý sektor, který se v pavilonu prezentoval. Stát by celkově měl poskytnout kolem 200 milionů korun, podíl privátu se má pohybovat kolem 50 milionů korun. Podrobnější finance zde: http://www.czexpo.com/files/koncepce-ucasti-cr.pdf Zda pavilon přiměje turisty navštívit ČR a tím se zaplatí, můžeme jen debatovat.

 Je to mrhání, říkají demonstranti

Událost doprovází velké protesty. Sedmiletou přípravu výstavy provázely korupční skandály, kvůli kterým bylo 18 vysoce postavených činitelů z řad organizátorů Expa 2015 zatčeno. Kritiku také vyvolaly vyšší než odhadované náklady stavby u většiny pavilonů a celkové akce a stavební průtahy. Hnutí No Expo se nelíbí mrhání veřejnými prostředky, neprůhledné smlouvy a vytváření nových dluhů v období hospodářské krize. Země jako Kanada, Austrálie, Jižní Afrika či skandinávské země se akce neúčastní právě kvůli zbytečně vysokým výdajům.

Podle demonstrantů se zneužívá i hlavní téma celé akce – kvalitní potraviny pro všechny – ve prospěch firem s nepříliš dobrou pověstí. Akce je prý pouze veletrhem pro mezinárodní potravinové koncerny jako Coca Cola, McDonald’s či Nestlé, které mají na místě vlastní prezentace.

Přináší EXPO 2015 kulturní zážitek či je to jen velká matějská?

Co myslíte vy? Lze ústřední myšlenku výstavy, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pitné vody, vhodně a zodpovědně prezentovat mezi pavilony různých zemí? Nebo se mají peníze raději investovat do konkrétních aktivit, které pomohou v dané zemi? Architekti budou mít asi jiné názory než ekonomové… ale o tom to je. Rádi uslyšíme vaše názory a zážitky.

VÍTEJTE NA NAŠEM BLOGU

Najdete zde novinky, články a případové studie z oblasti CSR a udržitelnosti, stejně jako informace z naší agentury. Zaměřujeme se na pozitivní firemní příklady, současné trendy v této oblasti a na to, jak má CSR správně u firem vypadat.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

UDRŽITELNÝ SVĚT PO KRIZI?

Udržitelný svět po krizi?Pět příkladů pro firmyFinanční krize v roce 2008 vyvolala globální…


PRŮZKUM: CSR A MALÉ/STŘEDNÍ FIRMY

Také vás někdy zajímalo, jak si malé a střední podniky (SMEs) stojí v oblasti společenské…


MALÉ/STŘEDNÍ FIRMY A UDRŽITELNOST

Udržitelnost je v České republice zatím doménou velkých firem, malé a střední firmy (SMEs – small…

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku