Obavy veřejnosti ohledně toho, jak dlouho bude ještě naše planeta pro lidstvo obyvatelná, narůstají. Společnosti po celém světě se začínají probouzet a přebírat odpovědnost za svou roli v současné situaci. Mnohé z nich se zavazují k tomu, že změní své dosavadní jednání nejen ve vztahu k životnímu prostředí, ale také ke komunitám, ve kterých působí.  

Ale čím víc se přesouvá nefinanční / ESG reporting do mainstreamu, tím více se objevují novinové titulky, které viní firmy z greenwashingu*. Závažnost tohoto problému se odráží i v závažnosti kroků proti těmto společnostem. 

Od ekologických plastových obalů, módních zelených značek a uhlíkově neutrální architektury až po zelené finance a udržitelnější letecké společnosti, firmy po celém světě jsou hnány k zodpovědnosti za klamání spotřebitelů o svých environmentálně či sociálně prospěšných operacích a produktech.

Společnosti chápou, že musí plnit rostoucí očekávání všech svých stakeholderů. A pokud s nimi nebudou komunikovat o tom, co dělají, aby se staly odpovědnými a udržitelnými, bude to vnímáno stejně, jako by nedělaly vůbec nic.

Smysluplná, důvěryhodná a poutavá komunikace je však možná pouze tehdy, pokud:

  • je zakořeněna v celkové vizi a misi vaší organizace
  • řeší skutečné materiální problémy, nejen ty „vhodné k PR“.
  • rozumí potřebám různých skupin a komunit, ve kterých působíte
  • přizná i nesplněné cíle a vysvětlí, jaký je plán pro nápravu situace

Je samozřejmé, že komunikace vašich udržitelných aktivit může být silná jen tak, jak silná je vaše motivace a odhodlání věci změnit. Dobrou zprávou je, že žádná společnost není 100% udržitelná, takže nemusíte všechny přesvědčovat, že zrovna vy jste. Musíte však prokázat a komunikovat, že víte, jakým směrem musíte jít, že máte plán, a ukazovat pokrok, který děláte každý den.

Jak se říká: ‚Řím nepostavili za jeden den‘, ale nezapomeňte, že bez ustání pokládali cihlu za cihlou. 

*Greenwashing = zavádějící tvrzení o environmentálních praktikách společnosti nebo o udržitelnosti produktu

VÍTEJTE NA NAŠEM BLOGU

Najdete zde novinky, články a případové studie z oblasti CSR a udržitelnosti, stejně jako informace z naší agentury. Zaměřujeme se na pozitivní firemní příklady, současné trendy v této oblasti a na to, jak má CSR správně u firem vypadat.

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

CO JE NOVÉHO V GRI STANDARDECH PLATNÝCH OD ROKU 2023?

Global Reporting Initiative (GRI) je nezávislá organizace stojící za nejrozšířenějším globálním…


KOMUNIKACE ENVIRONMENTÁLNÍHO A SOCIÁLNÍHO DOPADU VAŠÍ SPOLEČNOSTI

Obavy veřejnosti ohledně toho, jak dlouho bude ještě naše planeta pro lidstvo obyvatelná, narůstají…


PROČ JE „E“ V ESG TAK DŮLEŽITÉ?

Environmentální aspekty v rámci ESG zahrnují hodnocení, snižování a kompenzaci různých forem dopadu…

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku